(az előző túra folytatása)
...rendszeres olvasóink már tudják: ilyen címmel mindig valami plusz olvasására csábítunk - és ezzel együtt újabb látnivalót ajánlunk..
...rendszeres olvasóink már tudják: ilyen címmel mindig valami plusz olvasására csábítunk - és ezzel együtt újabb látnivalót ajánlunk..
A legutóbbi kéktúránk alkalmával (mint a bejegyzésben utaltam már rá) rohamtempóban odaértünk a déli induláshoz a Baradla-barlang jósvafői oldalára. A csoport csak ránk várt, ezért gyors öltözés, fizetés: és rajt.. Íme, a barlang bejárata:
A barlang, mint korábban már írtam/írtuk: világörökségi helyszín, az Unesco 1995-ben nyilvánította védetté. Első említése azonban egészen 1549-ig nyúlik vissza. A főágat elsőként Vass Imre járta be mintegy 5 kilométer hosszúságban, (Aggtelek felől) majd az utolsó 500 métert Kaffka Péter tárta fel 1922-ben. A múlt században (1932) Kessler Hubert vízfestéssel igazolta, hogy összefüggő rendszert alkot a Domica-barlanggal. Nevéhez több felfedezés is kötődik: emlékét és munkásságát a bejárat mellett található ház mutatja be. További feltárások eredményeképp' létrejött Magyarország leghosszabb barlangja. (a képzeletbeli dobogó csúcsáról nemrég szorult le) Így, együtt lett világörökség végül..
Minden további szöveg helyett beszéljenek a képek:
Túránk során (ismét) szakszerű vezetést kaptunk, amiből mindenki számára kiderült, hogy mi a sztalaktit és mi az a sztalagnát..